Sinan Göker Göz Grup

Yakın Görme Tedavisi Nelerdir, Fiyatı 2024

Yakın Görme Tedavisi Nelerdir, Fiyatı 2024

Yakın okuma gözlüğünden lazerle kurtulmak için yaşa bağlı yakın problemine yaklaşım

Yakın problemi 40 yaşından sonra başlar. Gizli hipermetrobu olanlarda daha da erken başlayabiliyor. Akıllı telefonlar, internet kullanımı, iş saatleri dışında yakın mesafeye bakma süresini arttırdı. İnsanlar gününü artık 20 yıl öncesine göre daha fazla yakına bakarak geçiriyorlar, bu da yakın görme problemini daha önemli bir hale getirdi. Bununla beraber yakın görme çözümleri de gelişti.

Lasik yöntemi ve excimer lazerle uygulanan 10 dakikalık bir tedavi… Uzak ve yakın problemi olanlarda aynı seansta her iki numara da düzeltilebiliyor.

50-60 yaş arası kişilerde katarakt başlangıcı varsa supracor yerine faco tercih edilir. Çünkü katarakt tekrarlayan bir problem değil, bir kere oluşur ve operasyondan sonra tamamen ortadan kalkar.    

40 yaş sonrası gazete, kitap ya da cep telefonunuzdaki küçük yazıları okumakta güçlük çekiyorsanız lazerden fayda görebilirsiniz…

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker yakın görme kusuru konusunda merak edilenleri cevaplıyor:

1) Presbiyopi nedir?

Yakını görme yeteneğinin yaşa bağlı kaybolmasıdır. 40 yaş sonrasında daha önce hiç göz problemi yaşamayanlarda bile ortaya çıkar. Presbiyopi gelişmeye başladıktan sonra kişi okuduğu kitabı, dergiyi veya bir menüyü 35 -40 santim daha uzakta tutma ihtiyacı duyar. Bulanık görmenin yanında okurken baş ağrısı, göz ağrısı, yorgunluk ve uyku hali olur.

2) Yakını görememe sebepleri nelerdir?

En önemli sebebi ilerleyen yaş… Normalde gözümüzün içindeki merceğin (lensin) şekil değiştirerek yakındaki cisimleri net görme yeteneği vardır. Ama yaş ilerledikçe 40 yaşından sonra bu yetenek azalır,60 yaş civarında yok olur. Örneğin 20 yaşında bir insan, 8 santim kadar yakın bir objeyi net görebilirken, 45 yaşındaki biri ancak 35 santim ve ötesini, 50 yaşındaki biri de 50 santim ve ötesindeki bir cismi görebilir.

3) Yakın görme tedavisi nasıl yapılır?

Gözün dış yüzeyine excimer lazer uygulanarak korneaya yeniden şekil verilir. Uzak görüşü bozmadan, hem uzak hem de yakın görmeyi tek seansta düzelten, etkili bir yöntemdir. Daha önce yakın tedavisi konusunda birçok teknik denenmiş ancak istenilen sonuç alınamamıştı. Bu nedenle hastalarda yakın tedavisi yapılamıyor diye bir kanı oluşmuştu. Türkiye’de 12 yıldır uyguluyorum. Bugüne kadar 2000’in üzerinde hastaya bu yöntemi uyguladım. Hastalar gözlüksüz kitap, ilaç prospektüsü okuyabiliyor, bilgisayar başında 3-4 saat geçirebiliyor.

4) İki göze aynı anda uygulanabiliyor mu?

Hipermetrop ve miyop sorunu olan hastalara da uygulanabiliyor. Tek seansta hem uzak hem yakın görme düzeltiliyor. Muayene ve ölçümlerle tespit ediliyor ve daha sonra hastaya tedavi uygulanabiliyor.

5) Yakın görme tedavi işlemi ne kadar sürüyor?

10 dakikada tamamlanıyor. Miyoptaki lazer tedavisi gibi her bir göz 5 dakika sürüyor. İşlem sırasında göz damlayla uyuşturuluyor. Hasta ağrı hissetmiyor. Aynı gün evine gidip dinleniyor. Ertesi gün normal hayatına dönüyor.

6) İleride katarakt ameliyatı olmaya engel mi?

Hayır, hastanın gözünde katarakt gelişirse ameliyatla göz içi lens değiştirilir.

7) İşlemden önce dikkat edilmesi gerekenler neler?

Hasta lens kullanıyorsa işlemden 1 hafta önce lensi bırakmasını istiyoruz. Bunun dışında bir kısıtlama yapmıyoruz. Hasta muayene olduğu gün tedavisi de olabilir. Ertesi gün de normal yaşamına dönebilir.

Yakın Görme Tedavisi Fiyatı 2024

2023 yakın görme operasyonlarında fiyatlar kullanılan tekniğe göre değişiklik göstermektedir.

Kişinin yaşına ve göz durumuna göre uygulanacak tekniğe karar verilir. Uygulanacak tekniğe göre fiyat belirlenecektir. Dolayısıyla uzmanımızla görüştükten sonra yakın görme tedavi fiyatı belli olacaktır.

Hemen bize ulaşarak fiyat bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

Doktor Randevu Hattı

Telefonla arayabilir yada iletişim formunu kullanabilirsiniz

Randevu ve Bilgi Hattı 444 31 99