Sinan Göker Göz Grup

Yakın Görme Tedavisi (Supracor)

Yakın Görme Tedavisi (Supracor)

Yakın okuma gözlüğünden lazerle kurtulmak için Supracor

Yaşa bağlı yakın problemine yaklaşım

Yakın problemi 40 yaşından sonra başlar. Gizli hipermetrobu olanlarda daha da erken başlayabiliyor. Akıllı telefonlar, internet kullanımı, iş saatleri dışında yakın mesafeye bakma süresini arttırdı. İnsanlar gününü artık 20 yıl öncesine göre daha fazla yakına bakarak geçiriyorlar, bu da yakın görme problemini daha önemli bir hale getirdi. Bununla beraber yakın görme çözümleri de gelişti.

Op. Dr. Sinan Göker, 2006’da Türkiye’ye getirdiği Supracor tedavisini,  genellikle 40-50 yaş arası kişilerde uyguladıklarını belirtiyor. Lasik yöntemi ve excimer lazerle uygulanan 10 dakikalık bir tedavi… Uzak ve yakın problemi olanlarda aynı seansta her iki numara da düzeltilebiliyor.

50-60 yaş arası kişilerde katarakt başlangıcı varsa (ki genellikle oluy  Çünkü katarakt tekrarlayan bir problem değil, bir kere oluşur ve operasyondan sonra tamamen ortadan kalkar.    

40 yaş sonrası gazete, kitap ya da cep telefonunuzdaki küçük yazıları okumakta güçlük çekiyorsanız lazerden fayda görebilirsiniz…

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker yakın görme kusuru konusunda merak edilenleri cevaplıyor:

1) Presbiyopi nedir?

Yakını görme yeteneğinin yaşa bağlı kaybolmasıdır. 40 yaş sonrasında daha önce hiç göz problemi yaşamayanlarda bile ortaya çıkar. Presbiyopi gelişmeye başladıktan sonra kişi okuduğu kitabı, dergiyi veya bir menüyü 35 -40 santim daha uzakta tutma ihtiyacı duyar. Bulanık görmenin yanında okurken baş ağrısı, göz ağrısı, yorgunluk ve uyku hali olur.

2) Sebepleri nelerdir?

En önemli sebebi ilerleyen yaş… Normalde gözümüzün içindeki merceğin (lensin) şekil değiştirerek yakındaki cisimleri net görme yeteneği vardır. Ama yaş ilerledikçe 40 yaşından sonra bu yetenek azalır,60 yaş civarında yok olur. Örneğin 20 yaşında bir insan, 8 santim kadar yakın bir objeyi net görebilirken, 45 yaşındaki biri ancak 35 santim ve ötesini, 50 yaşındaki biri de 50 santim ve ötesindeki bir cismi görebilir.

3) Nasıl tedavi edilir?

Supracor yöntemi ile gözün dış yüzeyine excimer lazer uygulanarak korneaya yeniden şekil verilir. Uzak görüşü bozmadan, hem uzak hem de yakın görmeyi tek seansta düzelten, etkili bir yöntemdir. Daha önce yakın tedavisi konusunda birçok teknik denenmiş ancak istenilen sonuç alınamamıştı. Bu nedenle hastalarda yakın tedavisi yapılamıyor diye bir kanı oluşmuştu. Türkiye’de 12 yıldır uyguluyorum. Bugüne kadar 2000’in üzerinde hastaya bu yöntemi uyguladım. Hastalar gözlüksüz kitap, ilaç prospektüsü okuyabiliyor, bilgisayar başında 3-4 saat geçirebiliyor.

4) İki göze aynı anda uygulanabiliyor mu?

Hipermetrop ve miyop sorunu olan hastalara da uygulanabiliyor. Tek seansta hem uzak hem yakın görme düzeltiliyor. Supracor için bazı uygunluk kıstasları var; bu kriterler muayene ve ölçümlerle tespit ediliyor ve daha sonra hastaya tedavi uygulanabiliyor.

5) İşlem ne kadar sürüyor?

10 dakikada tamamlanıyor. Miyoptaki lazer tedavisi gibi her bir göz 5 dakika sürüyor. İşlem sırasında göz damlayla uyuşturuluyor. Hasta ağrı hissetmiyor. Aynı gün evine gidip dinleniyor. Ertesi gün normal hayatına dönüyor.

6) Uzak görme soruna yol açıyor mu?

Uzakta hipermetrop hastalarına Supracor yapıldığında bazı hastalarda uzak görmede birkaç ay hafif miyopi kalıyor. Ama bu geçici bir durum, sonra düzeliyor.

11) İleride katarakt ameliyatı olmaya engel mi?

Hayır. Supracor'dan sonra hastanın gözünde katarakt gelişirse ameliyatla göz içi lens değiştirilir.

12) İşlemden önce dikkat edilmesi gerekenler neler?

Hasta lens kullanıyorsa işlemden 1 hafta önce lensi bırakmasını istiyoruz. Bunun dışında bir kısıtlama yapmıyoruz. Hasta muayene olduğu gün supracor tedavisi de olabilir. Ertesi gün de normal yaşamına dönebilir.

Genel olarak şöyle bir öneride bulunabiliriz: Yaşa bağlı yakını görme sorunu için 40-50 yaş arasında Supracor yöntemi, daha sonra ise katarakt cerrahisi (çok odaklı lens-akıllı lens uygulaması) yapılır.

Doktor Randevu Hattı

Telefonla arayabilir yada iletişim formunu kullanabilirsiniz

Randevu ve Bilgi Hattı 444 31 99