Sinan Göker Göz Grup

Akıllı Lens Ameliyatı (Göz İçi Mercek)

Akıllı Lens Ameliyatı (Göz İçi Mercek)

Son zamanlarda herkesin sıklıkla söz ettiği Akıllı lensler aslında oftalmolojide tıbbi adıyla multifokal ve trifokal olarak adlandırılan çok odaklı göz içi lensleridir. Halk arasında “Akıllı Lens” diye adlandırılan bu göz içi lensleri katarakt ameliyatları sırasında uygun vakalara uzun süredir kullanılmaktadır. Göz içi lensleri, monofokal tek odaklı, multifokal çok odaklı ve trifokal 3 odaklı olarak ayrılır.

Katarakt ameliyatında monofokal tek odaklı lens takılan hastalar ameliyattan sonra uzak gözlüğü genel olarak kullanmamakta ancak yakın okuma için gözlük kullanmaktadır.

Çok odaklı mercek (multifokal) takılanlar ise hem uzak hem yakında gözlük takma mecburiyeti duymaz. Katarakt ameliyatında çok odaklı lens takılan kişiler gözlüksüz kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon seyredebilir ve günlük yaşamına gözlüksüz devam edebilirler.

Katarakt ameliyatı sırasında hastaya hangi merceğin uygun olacağına muayene sırasında detaylı tetkikler yapılarak gözün yapısına göre doktor tarafından karar verilir.

Akıllı Lens Nedir (Göz İçi Mercek)?

Gözün içinde herkeste doğal bir lens vardır. Bu lens saydam ve elastiktir. Yakına ve uzağa her bakışımızda bu lens esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan uzaklığa odaklanmaktadır. Böylece hem uzak hem de yakın net görülür.

Yaş İlerledikçe gözümüzde bulunan doğal lens ilk olarak esnekliğini kaybeder, yakına bakarken şekil değiştiremez ve yakına odaklanamaz hale gelir. Daha da ileriki yaşlarda saydamlığını kaybeder ve katarakt oluşur.

Genellikle 40 yaş sonrası esnekliğini kaybeden kendi lensimiz yenisi ile değiştirilebilir özelliktedir. Özelliklerini kaybederek deforme olan yani eskiyen doğal lensin yerine Akıllı Lens (göz içi mercek) adı verilen yapay mercek konulur. Bu yeni mercek artık hem uzağa, hem ara mesafeye hem de yakına odaklanabilme özelliğine sahip olup, her mesafede net bir görüş sağlar

Akıllı Lens (Göz İçi Lens) takılan hastada göz numarası bir daha ilerlemez. Katarakt ameliyatı bir kez yapılır ve gözde bir daha katarakt oluşmaz.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanabilir?

Genellikle 40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan ve gözlüklerinden ömür boyu kurtulmak isteyen kişiler bu operasyon için adaydır. Katarakt başlangıç yaşı artık çevre şartlarından dolayı daha da erkene düşmüştür. Çok odaklı lens takılan her göz hem uzağı hem yakını görebilmektedir.

Daha genç yaştaki hastalarda ise göz numarası lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse yine Akıllı Lens tedavisi ne başvurulabilmektedir.

Eğer kişide katarakt varsa ve katarakt ameliyatından sonra hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görmek istiyorsa yine akıllı lens ilk tercihtir.

Önceden lazerle göz numarası düzeltilmiş kişilere de, katarakt oluştuktan sonra uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorlarsa akıllı lens uygulanabilmektedir.

Akıllı Lens (Göz İçi Lens) Nasıl Takılır?

İki göze farklı günlerde operasyon yapılır.  İki göz arasında hastanın şartlarına göre birkaç gün veya 1 hafta ara verilir. İşlem her göz için yaklaşık 10 dakika sürer. Gözler göz damlası ile uyuşturulur. Genel anestezi (özel durumlar dışında), bayıltma veya hastanede gece yatma söz konusu değildir. Ağrısız bir operasyondur.  Gözün içindeki doğal lens çıkartılarak, yuvasına akıllı göz içi mercek takılır. Ameliyat sonrası göz bandajla kapatılır, hasta evine gider, o gece göz bantla kapalı kalır ve ertesi gün kontrol sırasında hekim tarafından bandaj açılır. Hasta aynı gün görmeye başlar ve normal yaşamına döner.

Birkaç gün içinde diğer göze de aynı işlemler uygulanır. Bir süre damla kullanımının dışında haftalık ve aylık kontroller yapılır.

Akıllı Lensin Avantajları Nelerdir?

Gözlerde yakın, uzak ve orta mesafede net görüş sağlarlar ve ömürlük akıllı lens olarak bilinirler.

Akıllı lenslerin en önemli özelliği, ara mesafede sağladığı netliktir. Bilgisayar kullanım mesafesi, televizyon izleme mesafesi, mutfak tezgâhına erişim mesafesi gibi görme kalitesinin en önemli olması gereken mesafelerde de net görüş elde edilir.

Göz içine yerleştirilen göz içi merceğin kalitesi ve cinsi hastaların operasyon sonrası göz sağlıklarını ve görme kalitelerini belirler.

Katarakt ile birlikte ameliyat sonrası görme bozukluklarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kişinin gözündeki miyop-hipermetrop-astigmat bozukluklarına ve göz yapısına özel çeşitleri vardır.

Gözde net bir görüş sağlanmaktadır.

Akıllı Lens Fiyatları 2024

2024 yılı Akıllı lens fiyatı öncesi bilmeniz gereken bazı hususlar şunlardır; uzman ekibimiz akıllı lens ameliyatında FDA onaylı göz içi mercekler kullanmaktadır. Akıllı lens ameliyatı esnasında kullanılan tüm malzemeler ABD ve Avrupa'dan ithal edilmektedir. Ayrıca ameliyat esnasında kullanılan cihazlarda yurtdışından ithal edilmektedir. Bu sebeple 2024 yılı operasyon maliyetinin %50'den fazlasını malzeme ve cihazlar almakta olup, operasyonlarımızı konforunuz ve sağlığınız için Acıbadem Fulya hastanesinde yapmaktayız.

Operasyon için az akıllı lens ameliyatı fiyatı verebilmek adına düşük maliyetli göz içi mercekler, malzemeler ve cihazlar kullanarak bu ameliyatı yapan merkezler bulunmaktadır. Malzemeler uzak doğu yada Hindistan üretimli olup düşük kalitede ve başarı oranı düşük malzemelerdir. Bizler operasyonlarımızda, ömür boyu gözünüzde taşıyacağınız lenslerin en kalitelisini kullanmaktayız. Aksi durumda oluşabilecek istenmeyen durumların daha sonrasında giderilmesi bazen mümkün olmamaktadır yada çok yüksek fiyatlar çıkmaktadır. Akıllı lens fiyatları gözünüzün durumuna göre uygulanacak olan tedaviye göre değişiklik gösterecektir. Fiyat alabilmek için öncelikle kliniğimizi ziyaret edip muayene olmanız gerekmektedir.

Doktor Randevu Hattı

Telefonla arayabilir yada iletişim formunu kullanabilirsiniz

Randevu ve Bilgi Hattı 444 31 99