Sinan Göker Göz Grup

Göz Tembelliği Tedavisi İstanbul 2024

Göz Tembelliği Tedavisi İstanbul 2024

Göz tembelliği tedavisi konusunda en yeni teknolojiler nelerdir ve nasıl tedavisi edilebilir. Göz tembelliği konusunda en son teknolojiler nelerdir? En iyi tedavi yöntemi hangisidir?

Göz Tembelliği Nedir?

İyi bir görmenin gelişebilmesi için kayma olmamalıdır. Her iki gözde de görüntü retina üzerinde netleşmelidir.

Görmenin gelişmesi doğumla başlar, 9-10 yaşlarında tamamlanır. Yapılması gerekenler ne kadar erken yapılırsa o kadar tembellik engellenir. Tembellik yapan nedenler ne kadar geç tanınırsa, o kadar tembelliğin oluşması engellenememiştir ve tedavisiyle baş etmek zorlaşır.

Eğer kayma varsa çoğunlukla gözlerden birinden gelen görüntü beyin tarafından yok sayılır ki bu o gözde görme gelişiminin duraklaması yani göz tembelliği demektir.

Şaşılık, iki gözde farklı derecelerde gözlük kullanma ihtiyacı (anizometropi), görüntünün göz dibine ulaşmasını engelleyen kapak düşüklüğü, katarakt ve göz tümörü varlığı da göz tembelliğine yol açan durumlardır.

Göz tembelliği engellenebilir bir durumdur. Ama engellenebilmesi, tembelliğe yol açan durumların erken tanınması ve tembellik oluşmadan doğru hamlelerin yapılması ile sağlanabilir. Burada erken muayene çok önemli rol oynar. Aile göz doktoru işbirliği vazgeçilmezdir. Çünkü her türlü aksaklık ve gecikmeden bebek görme gelişmesi zarar görür ve tembellik kaçınılmazdır.

Öncelikle varsa göz kapak düşüklüğü ve katarakt gibi hastalıklar tedavi edilmelidir. Şaşılık varsa düzeltilmelidir. Görme bozukluğu varsa uygun gözlüklerin kullanılması kaçınılmazdır.Kayma varlığı daha dikkat çekicidir ve göz doktoruna müracaatı hızlandırır. Ancak bir gözde daha çok olan görme kusuru varlığı daha tehlikelidir. Farkedilemediği için göz doktoruna müracaatın gecikmesiyle sonuçlanmaktadır. Bu da göz tembelliği demektir.

Az gören gözde görmeyi arttıran en çok bilinenve uygulanan yöntem, iyi gören gözün kapatılmasıdır.

Göz Tembelliği Nasıl Engellenir ve Tedavisi Nedir?

Elbette var. Aslında en kolayı erken tanı ve sadece gözlük takmak. Eğer tembelliğe yol açabilecek görme kusuru varsa ve erken tanınmışsa, daha tembellik oluşmadan sadece ve sadece gözlük takmak yeterlidir.

Ama geciktik, tembellik oldu. İşte o zaman iyi gören gözü kapatmalıyız. Bu görmenin gelişmesi için zorunlu, ama bebek için çoğunlukla can sıkıcıdır.

İşte akıllı gözlükler (smart glasses) göz kapamayı daha keyifli ve uygulanabilir hale getirmektedir. Çünkü göz kapama (1-6 saat, bazen tam gün) daha uzun zaman dilimlerinde uygulanır. Oysa akıllı gözlükler likit kristal teknolojisiyle dakikanın bir bölümünde istenilen gözün kapatılmasını sağlamakta. Böylece her dakika tekrarlanan kapamalar ile daha sürdürülebilir olmaktadır. Klasik kapamanın uzun sıkıcı etkileri en aza indirilebilmektedir.

Aynı teknik kullanılarak geliştirilen akıllı tabletler de hem çocukların vazgeçemediği dijital oyun ortamı sunmakta, hem de iyi gören gözün görmesini bulandırarak, tembel göze daha çok uyaran sağlamaktadır.

9-55 yaş arası tembellik tedavisinde Neurovision tedavisi evde yapılabilen 9 yaş sonra uygulanan bir tembellik tedavisidir. Evde ve bilgisayar ile uygulanmaktadır. tembel gözde 2-3 sıra artış sağlayabilmektedir.

Göz Tembelliği Tedavisi İçin En Yeni Yöntem Hangisi?

Buraya kadar olan göz tembelliği tedavisinde yerleşik yöntem,  iyi gören gözün kapatılması ve tembel gözün görmesinin arttırılmasına yöneliktir.

Şimdilerde, hiç bilinmeyen yeni bir tedavi yönteminde, bu tamamen değişmiş, iki gözün de açık olduğu bir yöntem geliştirilmiştir.

Artık yakın bir gelecekte hayatımıza daha çok alanda girecek olan VR (virtual realite/sanal gerçeklik) gözlük tembellik tedavisinde kullanımda...

Tembelliği olan hastamızın muayene bulguları ve hangi gözün tembel olduğu sisteme girilmektedir. Varsa şaşılığı ve diğer görme testi bulguları ile ilgili veriler de girilmelidir. Böylece kişiye özel tedavi planlanmakta ve uygulanmaktadır.

Vivid Vision tedavisi klinikte (VVC) veya evde (VVH) uygulanabilmektedir.

Aslında görmenin gelişmesi doğumla başlar ve 9-10 yaşlarında tamamlanır. Bu nedenle en doğru olan şey tembellikten korunmaktır. Tembelliği yaşamayı engellemek esastır. Bu nedenle hiç bir şikayeti olmasa bile bebekler mutlaka tam bir göz muayenesinden geçirilmeli ve tembelliğin yaşanmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Her şeye rağmen göz tembelliği ortaya çıkmışşa, VIVID VISION, VR (sanal gerçeklik) gözlükle, tembellik tedavisinde yeni bir çığır açmaktadır.

Göz Tembelliği Tedavisi Fiyatı 2024

Göz tembelliği tedavisinde kullanılan vivid vision ile birlikte VR teknolojisi kendi alanında en son teknolojik ürünler ve yazılımlardır. Tedavi fiyatı gözün durumuna göre ve uygulanan süreye bağlı olarak değişmektedir. VR satın almanıza gerek kalmadan kiralama yöntemiyle bu tedaviye düşük fiyat maliyetleriyle ulaşabilirsiniz.

Doktor Randevu Hattı

Telefonla arayabilir yada iletişim formunu kullanabilirsiniz

Randevu ve Bilgi Hattı 444 31 99