Sinan Göker Göz Grup

Lazerle Miyop, Astigmat, Hipermetrop ve Katarakt Ameliyatı

Lazerle Miyop, Astigmat, Hipermetrop ve Katarakt Ameliyatı

Lazerle miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisi nasıl yapılır?

Günümüzde kırılma kusurlarının tedavisi için tüm dünyada en yaygın  kullanılan yöntem Femto Lasik, LASİK, Wavefront  veya kornea ince ise PRK dır. Dr. Sinan Göker, excimer lazer tedavisini Türkiye’ye ilk getirdiği 1992 yılında bu yana uygulamaktadır. Dr. Göker ve ekibi 27 yılda 100 binin üzerinde hastayı bu yöntemle tedavi etmiştir. En son kullanılmaya başlanılan yeni teknik lazerle artık bu operasyonun süresi saniyelere inmiştir.

Yüksek numaralı miyop, hipermetrop ve astigmat hastalarına da uygulanabilen bu teknik özel göz takip sistemine de sahip olduğu için daha konforlu bir operasyon sağlıyor. Yeni teknik lazerle Wavefront ve Supracor tekniklerinde de başarı oranı yüzde 95’i geçti.

Son teknoloji lazer Teneo 317 ile;

-11 numaraya kadar miyoplar
-7 numaraya kadar Astigmatlar
-7/7.5 numaraya kadar olan hipermetroplarda başarı oranı yüzde 95’i geçti.
-Yaşa bağlı yakın probleminin lazerle tedavisi olan Supracor’da da başarı oranı yüzde 97’e ulaştı.

LASİK Tekniği 1 ila 11 derece miyoplara uygulanır. Başarı oranı %98’dir. 18 yaş üzeri, kornea kalınlığı 500 mikron üstü ve korneası düzgün olan her göze uygulanabilir.

Lazer tedavisi FDA onaylı, güvenli bir teknolojidir. Körlük riski bulunmamaktadır.  Lazer miyop tedavisi korneaya uygulanır retina tabakasının zarar görmesi söz konusu değildir. Ağrılı ve kanamalı bir tedavi değildir. Lazer tedavisi sırasında damla ile anestezi uygulandığı için ağrı ve acı hissedilmez. Deneyimli bir hekim tarafından uygulanması durumunda herhangi bir riski yoktur.

Yaşa Bağlı Yakın Görme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yakın okuma gözlüğünden lazerle kurtulmak için Supracor tekniği uygulamaktayız.

Yakın problemi 40 yaşından sonra başlar. Gizli hipermetrobu olanlarda daha da erken başlayabiliyor. Op. Dr. Sinan Göker, 2006’da Türkiye’ye getirdiği Supracor tedavisini,  genellikle 40-50 yaş arası kişilerde uyguluyor. Lasik yöntemi ve excimer lazerle uygulanan 10 dakikalık bir tedavi… Uzak ve yakın problemi olanlarda aynı seansta her iki numara da düzeltilebiliyor.

Katarakt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt,  göz merceğinin saydamlığının bozulması, bulanıklaşmasıdır. Yaş ilerlemeye başladıkça oluşumu kaçınılmazdır. Genellikle yaş ilerledikçe görülür. 60 yaş ve üstü kişilerde katarakt gelişme riski %70 tir. Ancak artık 50’li ve daha  genç yaşlarda da görebiliyoruz. Son yıllarda değişen olumsuz çevre koşulları ve çeşitli etkenler nedeniyle katarakt oluşma yaşı erken yaşlara inmiştir.

Katarakt genellikle yavaş geliştiğinden başlangıçta görmedeki değişiklikler fark edilmeyebilir. Ancak ilerledikçe bulanık, bulutlu görme oluşur. Tek gözde veya her iki gözde olabilir. Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, göz kamaşması, çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma, renklerde soluklaşma veya sararma, gözlük numaralarının sık değişmesi gibi yakınmalar ile hekime başvurulur.

Kataraktın, ilaçla veya gözlükle tedavisi yoktur. Kataraktın ilerlemesini durdurmak için etkili bir yöntem mevcut değildir ve tek tedavisi katarakt ameliyatıdır.

Op. Dr. Sinan Göker Türkiye’ye getirdiği FAKO yöntemini 1990 yılından bu yana uygulamaktadır. Katarakt tedavisinde uygulanan FAKO yönteminde göz içine katlanabilir mercek yerleştirilmektedir. 

Katarakt Ameliyatında En Yeni Teknoloji Akıllı Lens (Çok Odaklı Göz İçi Merceği)…

Son zamanlarda herkesin sıklıkla söz ettiği Akıllı lensler aslında oftalmolojide tıbbi adıyla multifokal olarak adlandırılan çok odaklı göz içi lensleridir. Bu göz içi lensleri katarakt ameliyatları sırasında uygun vakalara Dr. Sinan Göker tarafından Türkiye’de 12 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Göz içi lenslerimonofokal tek odaklımultifokal çok odaklı ve trifokal 3 odaklı olarak ayrılır.

Katarakt ameliyatı sırasında hastaya hangi merceğin uygun olacağına muayene sırasında detaylı tetkikler yapılarak gözün yapısına göre doktor tarafından karar verilir.

Akıllı Lens Nedir? Neden tercih edilmektedir?

Gözün içinde herkeste doğal bir lens vardır. Bu lens saydam ve elastiktir. Yakına ve uzağa her bakışımızda bu lens esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan uzaklığa odaklanmaktadır. Böylece hem uzak hem de yakın net görülür.

Genellikle 40 yaş sonrası esnekliğini kaybeden kendi lensimiz yenisi ile değiştirilebilir özelliktedir. Özelliklerini kaybederek deforme olan yani eskiyen doğal lensin yerine (çok odaklı göz içi lensi) yapay mercek konulur. Bu yeni mercek artık hem uzağa, hem de yakına odaklanabilme özelliğine sahip olup, her mesafede net bir görüş sağlar

Akıllı Mercek  (Göz İçi Lens) takılan hastada göz numarası bir daha ilerlemez. Katarakt ameliyatı bir kez yapılır ve gözde bir daha katarakt oluşmaz.

Bu Operasyon Nasıl Olur?

İki göze farklı günlerde operasyon yapılır.  İki göz arasında hastanın şartlarına göre birkaç gün veya 1 hafta ara verilir. İşlem her göz için yaklaşık 10 dakika sürer. Gözler göz damlası ile uyuşturulur. Genel anestezi (özel durumlar dışında), bayıltma veya hastanede gece yatma söz konusu değildir. Ağrısız bir operasyondur.  Ameliyat sonrası göz bandajla kapatılır, hasta evine gider, o gece göz bantla kapalı kalır ve ertesi gün kontrol sırasında hekim tarafından bandaj açılır. Hasta aynı gün görmeye başlar ve normal yaşamına döner.

Katarakt ile birlikte ameliyat sonrası görme bozukluklarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kişinin gözündeki miyop-hipermetrop-astigmat bozukluklarına ve göz yapısına özel çeşitleri vardır.

Opr. Dr. Sinan GÖKER kimdir?

Ekibimizin başında bulunan Opr. Dr. Sinan Göker, Excimer Laser tedavisini Türkiye'de ilk uygulayan kişidir. Doktorumuz, şu ana kadar 100 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirmiştir.

Merkezi Amerika'da bulunan ISRS (The International Society of Refractive Surgery) Türkiye'den ilk kez bir göz doktoru, Opr. Dr. Sinan Göker'e "Onur Ödülü" vermiştir.

Kendisi aynı zamanda Uluslararası Refraktif Cerrahi Cemiyeti'nin Türkiye temsilcisidir. Op. Dr. Sinan Göker, göz cerrahisi alanında, Türkiye, Avrupa ve ABD'de yapmış olduğu başarılı çalışmalar ile sağlığınızı güvenle teslim edebileceğiniz bir isimdir.

Göz ameliyatları ve lazerle görme bozuklukları tedavisi denince, Türkiye'de akla gelen ilk isimlerden biri olan Dr. Sinan Göker, 1958 yılında İzmir'de doğdu. 

1977 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi'nden, 1982'de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1988 yılında Çapa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda göz hastalıkları uzmanlığını tamamladı.

İhtisası sırasında ve sonrasında ABD'nin Florida eyaletindeki Sarasota Retina Institute'ta 6 ay, Teksas Houston'daki Bellaire Institute of Cataract Surgery'de 2 ay, San Antonio Texas Institute of Cataract Surgery'de 1 ay eğitim gördü.

Hastaları muayene ederek, Excimer lazer tekniğinin sonuçlarını doğrudan görme fırsatı bulan Dr. Göker, bu teknolojinin gelecekte uygulanacak en doğru yöntem olduğuna karar verdi ve Türkiye'ye döndükten sonra bu konudaki çalışmalarını sürdürdü. Böylece 1992 yılında Excimer lazerli göz ameliyatını dünyada ilk uygulayanlar arasına girdi.

Dr. Göker, Türkiye'de göz ameliyatlarında kullanılan yeni tekniklere de imza attı. 1990 yılında Türkiye'de ilk olarak ultrasonla dikişsiz katarakt ameliyatını başlatan kişi oldu. 

1992'de lazerle miyopi ve astigmat tedavisini uyguladı. 1997 yılında yüksek dereceli miyopi tedavisini yapmak amacıyla Lasik yöntemini Türkiye'ye getirdi. Türkiye'de ilk kez lazerle gözyaşı kanalı ve glokom ameliyatlarını gerçekleştirdi.

Bugüne dek 100 binin üzerinde hastaya lazerle göz tedavisi uygulayan Op. Dr. Sinan Göker, miyoplu bir hastasında 30 numaralık, yüzün üzerinde hastasında ise 20-25 derecelik düşüşlere ulaştı.

Doktor Randevu Hattı

Telefonla arayabilir yada iletişim formunu kullanabilirsiniz

Randevu ve Bilgi Hattı 444 31 99