Sinan Göker Göz Grup

Lasik Tedavisi Tekniği

Lasik Tedavisi Tekniği

Halk arasında göz çizdirme veya lazerle göz tedavisi diye bilinen operasyonlar lazerle yapılıyor ancak göz çizilmiyor, gözümüzün saydam ön tabakası olan korneaya ablasyon dediğimiz buharlaştırma ile yeni şekil veriliyor.

Lasik, excimer laserle yapılan yöntemlerin tüm dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen, en güvenilir ve en yaygın kullanılan tekniğidir.

Kırma kusurlarını cerrahi olarak düzeltmenin korneanın ön eğrilik çapını değiştirerek mümkün olabileceği fikri,  Kolombiyalı göz doktoru Jose Barraquer tarafından 1949 yılında öne sürülmüştür. Barraquer bu amaçla önce serbest elle korneadan yapraksı diskler kesmiş, 1960’lı yıllarda ise bu işlemi daha hassas olarak yapabilen ve temel tasarımı modern eşdeğerlerinde de değişmemiş olan mikrokeratom adı verilen cihazı tasarlamıştır. Barraquer korneadan kestiği yapraksı diskleri –flep- traşlayarak şekillendirmiş ve bu tekniğe keratomileusis adını vermiştir.

Dr. Luis Ruiz (Kolombiya)  ise elle kesmek yerine motorize keratomu geliştirmiştir.

1983 te Excimer lazerlerin gözde kullanımından sonra ise 1988'de Dr. Ioannis Pallikaris (Yunanistan)  keratom ve excimer laserle  LASİK tekniğini geliştirmiştir.

Türkiye'de  LASİK tekniği ile göz ameliyatlarını ilk kez Op. Dr. Sinan Göker 1992 yılında uygulamaya başlamıştır. Ağrısız bir işlem olması yanında uygulandıktan sonra hemen ertesi gün fonksiyonel olarak görmenin başlaması, kısa iyileşme süresi ve sonuçların başarılı olması avantajlarıdır.

LASİK yöntemi; Kornea tabakasında flap, mikrokeratom ile hazırlanarak ya da femtosaniye laserle hazırlanarak uygulanır.  Wavefront-LASİK (A-CAT): Aberometri cihazıyla gözün kırma kusuru yanında mikroskopik seviyelerdeki kusurları ortaya çıkarılır. Wavefront tekniğinde bu kusurlarla birlikte göz derecesi düzeltilir. Böylece gece görüşü, görüş kalitesi daha iyi olur. Size hangi yöntemin uygun olduğuna doktorunuz muayene ve ölçümlerden sonra karar verir.

Topografi Eşlikli LASİK (T-CAT): Genellikle kornea yüzeyinin sferik küresel bir görünümü vardır. Ancak bazı gözlerde korneada düzensizlik, asimetrik astigmat olabilir. Bu topografi (kornea haritaları) ölçümlerinde görülür ve ona göre Eşlikli LASİK yapılması planlanır.

LASİK için uygunluk kriterleri nelerdir?

Hasta kliniğimize başvurduğu zaman detaylı ve uzun bir göz muayenesinden geçer. İlk etapta göz değerleri bilgisayarla ölçülür ve korneanın ön ve arka yüzü hakkında ayrıntılı bilgi veren topografik haritalar çıkarılır. Gözbebeği büyüklüğü ölçülür (Pupillometri). Damlasız ve damlalı göz dereceleri hekimlerimiz tarafından 2 kez kontrol edilir. Kornea kalınlığı ultrasonik cihazla (Pakimetri) tesbit edilir. Göz içi basıncı (göz tansiyonu) ölçülür. Retina (göz arkası) taraması yapılır.

3 saate yakın süren tüm bu muayene ve ölçümler sonucunda sizin uygun bir Lasik adayı olup olmadığınıza veya size hangi yöntemin daha iyi sonuç vereceğine  doktorunuz karar verir.

LASİK OPERASYONU:

1- Hastamız lazer masasına yattıktan sonra göz damla ile uyuşturulur.

2-Korneada ince zar gibi tabaka (Flap) kaldırılır: Mikrokeratom (bıçak) veya Femtosecond Laserle (FemtoLASİK) Moria M2 Mikrokeratom Femtosecond Lazerle Korneal flap hazırlanır.

3- Flap kaldırıldıktan sonra excimer lazerle korneaya ablasyon yapılıp kırma kusuru düzeltilir.

4- Kornea zarının geriye yerleştirilir.

Ameliyattan 30 dakika kadar önce size bir sakinleştirici verilecektir. Bu, ameliyat heyecanını giderir ve uyumu arttırır. Lazer odasına girmeden hemen önce, gözlerinize uyuşturucu damlalar damlatılır ve bu sayede ağrı ya da acı duymazsınız. Lazer masasına uzanmadan önce, göz kapaklarınız antiseptik solüsyon ile silinir. İşleme başlamadan önce göz kapaklarınızı ayırmak için özel bir tel takılır (ekartör). Bu sayede isteseniz de gözünüzü kapatamazsınız. Daha sonra göreceğiniz, mikroskobun parlak ışığı ve ortasında hedef ışıktır. Doktorunuz, ameliyat süresince bu ışıktan gözünüzü ayırmamanızı isteyecektir. Tedavi sırasında lazer göze kilitlendiğinden, hasta gözünü oynatsa bile lazer gözü takip eder. Rahat olmanız ve kendinizi sıkmamanız, ameliyat süresini oldukça kısaltacaktır. Tedavi süresi, her göz için 4-5 dakikadır. Ancak FEMTOLASİK tekniğinde 2 farklı cihaz kullanıldığı için bu süre biraz daha uzundur. İşlem tamamlandıktan sonra koruyucu gözlük takılarak hasta eve gönderilir. Ertesi sabah kontrole gelene kadar gözlüğün çıkartılmaması gerekir.

Operasyon öncesinde;

 • Yumuşak lens kullanıyorsanız1 hafta önce bırakınız. Bu dönemde gözlük kullanılabilir.
 • Eğer sert lens veya gaz geçirgen yarı-yumuşak lens kullanıyorsanız, bu lenslerin operasyondan 3 hafta önce çıkartılması gerekir.

Operasyon Günü;

 • Parfüm, deodorant, krem kullanılmaması ve makyaj yapılmaması,
 • Aç olunmaması,
 • Refakatçi ile gelinmesi gerekmektedir.

Ameliyat sonrası gözünüze antibiyotikli damlalar kullanılır ve yolda toz veya yabancı madde kaçmasını engellemek için koruyucu gözlük takılır. Bu gözlük ertesi sabah muayene esnasında bizim tarafımızdan çıkartılır. Bulanık görmeniz tamamen normal bir durumdur. Birkaç saat; gözlerinizde yanma, batma, sulanma olabilir. Ağrı nadirdir, ancak olursa basit bir ağrı kesiciyle geçecektir. Gözlerinize ellerinizi sürmemeli, kaşımamalı, ovalamamalısınız. Operasyon olduğunuz akşam banyo yapmayın ve yüzünüzü yıkamayın. Televizyon seyretmek, kitap okumak ve telefonla yakından ilgilenmek sakıncalıdır. Antibiyotikli damlanızı doktorunuzun söylediği şekilde kullanın. 

Operasyondan sonra:

Tedavinin ertesi günü, hastalarımız kliniğimizde kısa bir kontrol olarak normal yaşamına geri döner ancak bu kontrol son derece önemlidir.

Dikkat edilmesi gerekenler;

1 hafta göz makyajı yapılmaması önerilir.

1 ay havuz, deniz, sauna, hamam ve solaryum  yasaktır.

1 ay gözleri kaşımamalı ve ovuşturmamalıdır.

1 ay basketbol, futbol, tenis, boks gibi takım sporlarından uzak durulmalıdır. 

Ancak yürüyüş, koşu, aletle egzersiz 1 gün sonra yapılabilir.

Operasyon sonrası hastalarımızı 1. Gün, 1. Ay ücretsiz olarak kontrole çağırıyoruz.

Ancak şehir dışı veya başka ülkede yaşayan hastalarımız, bulundukları şehirdeki doktorlara da kontrollerini yaptırabilir.

KİMLER LASİK OLABİLİR?

 • 18 yaş ve üstü
 • En az 1 yıldır gözlük derecelerinde 0,50 dereceden fazla değişiklik olmayanlar
 • 10 dereceye kadar miyop, 7 dereceye kadar hipermetrop ve astigmat olan göz kusurları,
 • Kornea kalınlığı, kornea yüzeyi ve göz yapısı Lasik tedavisi için uygun olanlar

 

KİMLERE LASİK YAPILAMAZ?

 • Korneası ince olanlar: Alternatif yöntemler önerilir. bkz PRK, FAKİK Göz içi Lensi 
 • Korneada Keratokonusu olanlar: Keratokonus için farklı tedavi yöntemleri vardır. bkz Keratokonus
 • Kataraktı olanlar
 • Diabete (Şeker Hastalığı) ait göz bulguları
 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Romatizmal Hastalığı olanlar: Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, Skleroderma gibi kollajen doku hastalıkları.

Muayene sırasında tespit edilen bazı durumlarda ise önce bu problemlerin tedavisi yapılır, sonra LASİK operasyonu planlanır. Bunlar: Glokom-Göz Tansiyonu: Göz içi basıncı yüksek bulunan hastaların ön tetkikleri yapıldıktan sonra göz içi basıncı tedavi ile düzenlenir. Göz tansiyonu kontrol altına alındıktan sonra lazer tedavisi yapılır.

Retina-Gözün arka sinirağı tabakasında yırtık, delik veya ince alanlar varsa bunlar önce Argon Lazer ile emniyete alınır, bu işlemden 3 hafta sonra LASİK uygulanır.

Doktor Randevu Hattı

Telefonla arayabilir yada iletişim formunu kullanabilirsiniz

Randevu ve Bilgi Hattı 444 31 99