Sinan Göker Göz Grup

Hangi Göz İçi Lens En İyisidir?

Hangi Göz İçi Lens En İyisidir?

Göz İçi Lens Nedir ve Türleri Nelerdir?

Katarakt ameliyatı sırasında gözün doğal merceği bulunduğu yerden çıkarılır ve yerine yapay bir lens koyulur. Buna göz içi lens denir. Göz içi lenslerin tek odaklı, iki odaklı, üç odaklı ve torik türleri vardır. Peki hangi göz içi lens sizin için en iyisidir?

Katarakt ameliyatınızı gerçekleştiren doktor bu kararı vermenize yardımcı olacaktır. Herkes için en iyisi denilebilecek bir göz içi lens mevcut değildir. Burada önemli olan sizin özel ihtiyaçlarınıza uygun olan lensin seçilmesidir. Hatta doktorunuz iki farklı çok odaklı lensi veya iki farklı tür göz içi lensi bir arada kullanabilir.

Hangi Göz İçi Lens Sizin İçin Uygun?

Size özel ihtiyaçlarınız günlük aktivitelerinizle ve bu aktiviteler için hangi tür görüşün daha kullanışlı olduğuyla ilgilidir. Göz doktorunuz amaçlarınıza erişmeniz için sizinle detaylıca ilgilenecektir. Böylelikle ameliyat sonrasında sonuçlardan mümkün olduğunca tatmin olmanızı sağlar.

Doktorunuz bu kararı vermenize yardımcı olurken farklı unsurları göz önünde bulundurur. Örneğin seyahati sevdiğiniz için, mesleğinizde gerekli olduğu için ya da saha sporları yaptığınız için uzun mesafeyi net görmek sizin için en önemlisi mi? Ameliyat sonrasında bir şey okurken ya da yakındaki bir cisme bakarken yakın gözlüğü kullanmaktan rahatsız olmaz mısınız? Bu durumda net uzak görüşü sağlayan tek odaklı göz içi lensler sizin için uygun olabilir. Her lensin kendine has faydaları ve sınırları vardır. Bu gibi soruları sorarak doktorunuz sizin için en doğru türüne karar verebilir.

Hangi göz içi lensin sizin için doğru olduğuna karar verebilecek bir diğer unsur var olan sağlık problemleridir. Glokom, makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), kornea hastalığı ve diğer bazı hastalıkları olanlar özel lenslere ihtiyaç duyabilirler. Doktorunuz gözünüzü bu tip problemler için de muayene edecek ve genel göz sağlığınıza göre en iyi lensi önerecektir.

Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

Eğer gözünüzde oluşan kataraktlar sizi artık rahatsız ediyorsa, görüşünüzü engelliyorsa ve günlük aktiviteleri yapmanızı zorlaştırıyorsa doktorunuzla ameliyat hakkında konuşun. Yapılan incelemeler ve muayeneler sonrasında ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınıza ve sizin için en uygun yapay lense karar verilebilecektir.

 

Doktor Randevu Hattı

Telefonla arayabilir yada iletişim formunu kullanabilirsiniz

Randevu ve Bilgi Hattı 444 31 99