Sinan Göker Göz Grup

Diğer Lazer Yöntemleri

Diğer Lazer Yöntemleri

PRK Nedir?

Günümüzde kırma kusurlarının düzeltilmesinde en yaygın ve terih edilen yöntem Lasik'tir. Lasik tekniğinden önce Excimer Laserle PRK (Photorefractve Keratomileusis), göz bozukluklarının tedavisinde ilk kullanılmaya başladığında flap kaldırılmaksızın göze uygulanıyordu. PRK'nın güvenilirliği ve etkinliği ispatlanmıştır. Ancak ağrı ve iyileşmenin uzun sürmesi dezavantajlarıdır.

PRK kimlere uygulanır?

-Kornea tabakası lasik için yeterli kalınlıkta olmayan gözler
-Korneada şüpheli, düzensizlik olan gözler
-Spor yapan ( Karate, boks ) profesyoneller

PRK Nasıl Uygulanır?

Gözler damlalarla uyuşturulur. Korneanın en üst tabakası(epitelyum) bir spautula ile kazılır veya alkol uygulanarak  kaldırılır. Yüzeye excimer laser yapılır ve bandaj görevi görecek kontakt lens konur. Bu lens epitelyum iyileştikten sonra 3 veya 4. Gün çıkarılır. Ağrılı ilk 24 saat için ağrı kesiciler alınabilir. 2-3 hafta antibiyotik ve antiinflamatuar damlalar kullanılır.

  
 

LASIK ve PRK yöntemlerinin ortak noktası nedir? 

Her iki yöntemde de korneanın şekillendirilmesi amacıyla Excimer Laser kullanılmaktadır.

Lasek Nedir?

Lasek (Laser Epitelyal Keratomileusis): Teknik olarak PRK yönteminin modifiye şeklidir.
Lasik için uygun olmayan korneası ince veya kornea yüzey topografisi düzgün olmayan  hastalarda tercih edilir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Lasik operasyonunda korneanın en üst katı (epitel) keratom veya femtosecond lazerle kesilir ve 110 - 160 mikron + kalınlığında bir kapak kaldırılır.Korneayı şekillendirici ablasyon bu kapağın altına yapılr. Buna derin ablasyon diyoruz. PRK yönteminde ise korneanın yüzeyi bir spatül ile kazındıktan sonra yüzeye excimer laser yapılır(yüzey ablasyon).Lasek 'te ise epitel  25-30 sn kadar alkol ile örtüldükten sonra bir trepan ve spatül yardımıyla epitel tabakası bir bütün olarak kaldırılır ve .... laser yapıldıktan sonra bu kaldırılan epitel tabakası tekrar yerine örtülür. Operasyondan sonra göze iyileşme aşamasında koruyucu amaçla 4 gün süreyle bir bandaj kontakt lensi konur.

İlk 2 gün gözde iritasyon, batma, sulanma olur ayrıca görmenin düzelmesi için 4- 7 gün geçmesi gerekir. PRK yöntemine göre  üstünlüğü daha az ağrılı olması iyileşmenin daha çabuk  olmasıdır.Gerek PRK gerekse LASEK ile birlikte wavefront , Q Mod,T-CAT gibi özel teknikler kullanılabilir.

Kişiye özel diğer yöntemler

Topografi Kılavuzlu Lasik ( T-CAT)

Wavefronttan farklı olarak kornea topografisine (kornea haritası) bağlı  olarak yapılan yöntemdir.

-Korneada düzensizlik 
-Asimetrik Astigmat
-Önceden Lasik  geçirmiş  gözler
-Önceden katarakt, kornea nakli gibi operasyon geçirmiş gözlere uygulanır.

Kişiye özel yöntemler ancak  gerekli görülürse yapılmalıdır. Normal olan  bir göze bu yöntemlerin uygulanması sonucu değiştirmez.

 

Doktor Randevu Hattı

Telefonla arayabilir yada iletişim formunu kullanabilirsiniz

Randevu ve Bilgi Hattı 444 31 99